Certyfikuj się

Jak uzyskać certyfikat PEFC i/lub FSC?

Aby uzyskać certyfikat PEFC lub FSC należy:

Certyfikat PEFC/FSC - proces certyfikacji

Jeśli szukasz pomocy w uzyskaniu certyfikatu PEFC i/lub FSC, wypełnij formularz zgłoszeniowy (pobierz tutaj) oraz prześlij go na adres: biuro@ekotimber.com

Skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy niezobowiązującą wycenę naszych usług.

Nasi konsultanci posiadają bogate doświadczenie w zakresie certyfikacji łańcucha kontroli produktów, dzięki czemu pomogą przygotować się do audytu FSC lub PEFC szybko i bez zbędnych formalności.

Szczegółowe informacje o procesie certyfikacji w systemach FSC i/lub PEFC znajdują się poniżej.

1 Krok – Dostęp do certyfikowanego surowca

Aby ubiegać się o certyfikat PEFC lub FSC należy mieć dostawcę, który posiada ważny certyfikat kontroli pochodzenia produktu FSC CoC (dla certyfikacji FSC) i PEFC (w przypadku certyfikacji PEFC). Najbardziej aktualna baza posiadaczy certyfikatów FSC prowadzona jest przez organizację FSC i można w niej znaleźć certyfikowanych dostawców klikając link http://info.fsc.org

W przypadku certyfikacji PEFC, baza danych potencjalnych dostawców dostępna jest tutaj

2 Krok – Wdrożenie wymogów standardów FSC lub PEFC

Następnie, należy wdrożyć procedurę zarządzania certyfikowanym surowcem, która opisana jest w standardzie FSC-STD-40-004  (dla certyfikacji FSC) oraz normie PEFC ST 2002:2013 (przy certyfikacji w systemie PEFC).

Firma ubiegająca się o certyfikat PEFC i/lub FSC może wyznaczyć pracownika, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie procedury zgodnie z wymogami standardów FSC lub PEFC. Alternatywą jest skorzystanie z pomocy firmy doradczej, która w profesjonalny sposób przygotuje pełną dokumentację wdrożeniową i zapewni opiekę merytoryczną przed i w trakcie audytu.

3 Krok- Szkolenie pracowników

W kolejnym etapie należy przeszkolić kluczowy personel z wymogów standardów FSC lub PEFC oraz procedury postępowania przy certyfikowanej produkcji. Certyfikowana firma jest zobowiązana szkolić swoich pracowników z wymogów standardów FSC lub PEFC co najmniej raz do roku.

4 Krok- Audyt jednostki certyfikującej

Na koniec, konieczny jest wybór oferty jednostki certyfikującej, upoważnionej do wydawania certyfikatów w systemach FSC CoC lub PEFC CoC oraz przejście audytu w siedzibie swojej firmy. W czasie jednodniowego audytu, audytor sprawdza poprawność opisanych procedur oraz ich wdrożenie.

Lista jednostek certyfikujących upoważnionych do przeprowadzenia audytu i wydania certyfikatu FSC CoC znajduje się tutaj.

Lista jednostek certyfikujących upoważnionych do przeprowadzenia audytu i wydania certyfikatu PEFC CoC znajduje się tutaj.

Jeżeli audytor jednostki certyfikującej nie stwierdzi niezgodności kluczowych dla zachowania ciągłości systemu kontroli pochodzenia produktu FSC lub PEFC w firmie, audyt ma pozytywny przebieg, a jednostka certyfikująca ma obowiązek w ciągu miesiąca od daty audytu sporządzić raport z kontroli w firmie oraz wydać indywidualny numeru certyfikatu FSC lub PEFC. Od momentu wydania numeru certyfikatu, firma ma prawo do sprzedaży certyfikowanych surowców oraz jest upoważniona do oznaczania swoich produktów logiem FSC bądź PEFC (w zależności od wydanego certyfikatu).

Certyfikat PEFC lub FSC nadawany jest na okres 5 lat, jednak co roku wymagane jest przejście audytu okresowego, którego celem jest kontrola certyfikowanej produkcji.

Więcej szczegółowych informacji o procesie certyfikacji PEFC znajdą Państwo na oficjalnej stronie Rady PEFC Polska dostępnej tutaj